Potrawy Świata

11:06 Unknown 0 Comments

Cześć, w tej zakładce będziecie mieli możliwość zapoznania się z niektórymi regionalnymi potrawami. Przedstawiane tu dania są smaczne i zdrowe. Teraz mam przyjemność zaprezentować wam potrawy kuchni japońskiej. Pierwsza rzecz jaka przychodzi wam zapewne na myśl to, że ludzie tam odżywiają się niezdrowo, wszystko jest sztuczne i "w proszku". Jest to jednak nieprawda. Ludzie, którzy interesują się tematem zdają sobie sprawę, że kuchnia japońska charakteryzuje się użyciem ryb oraz owoców morza (w tym wodorostów). Dania te są bogate w przeróżne warzywa i znaczne ilości ryżu. Często spotykane są zupy gotowane bezpośrednio na stole w specjalnym garnku oraz mięsa, warzywa lub ryby zanurzane we wrzątku.




Nie tylko potrawy różnią się od naszych, ale także sposób ich spożywania. W Japonii jada się pałeczkami, a co za tym idzie nakrycie stołu jest diametralnie inne. Po lewej stronie talerza stawia się miseczkę z ryżem - po prawej z zupą. Pałeczki kładzie się na górze talerza. Zupę pije się prosto z miseczki. Posiłek rozpoczyna się powitaniem "Itadakimasu", a kończy "Gochisō-sama deshita".

Niepodważalnie najbardziej popularnym i znanym daniem w Japonii jest sushi. Dlatego nie będę podawać przepisu właśnie na nie, a na mniej znany ramen. Jest to rosół po Japońsku składający się z wywaru roślinnego lub zwierzęcego rosołu na bazie wieprzowiny i wywaru z kości, ewentualnie rybnego, warzyw, makaronu i wielu innych dodatków.


Składniki:                                                
1 kg marchwi                                      
½ korzenia selera
3 cebule
4 korzenie pietruszki
kawałek świeżego imbiru,
1 ostra papryka
2 garście suszonych grzybów
5-6 ziarenek czarnego pieprzu
60 ml sosu sojowego
2 łyżki jagód goji
2 trawy cytrynowe
1 łyżka ziaren kolendry
1 łyżka ziaren kminu
5 litrów wody
50 ml oleju
      
    Składniki do podania bezpośrednio do miski:
    makaron ugotowany
    smażone tofu
    kukurydza ugotowana
    chilli
    czarny sezam
    cebulka dymka
    sos sojowy
    mirin (słodkie wino)
    1 jajko







      Przygotowanie:
      Grzybki zalewam wrzątkiem i zostawiam na kilka godzin do napęcznienia, można zostawić na noc.
      Należy obrać marchewki, pietruszki, cebule i seler. Przekrawamy na pół. Mieszamy w misce z lejem. Wkładamy do piekarnika na 20-25 minut w temperaturze 220 stopni z termoobiegiem lub grillem. Warzywa muszą być lekko przypieczone.
      Do garnka wkładamy upieczone warzywa razem z olejem, grzyby razem z płynem, w którym się moczyły, jagody goi, pokrojoną na kawałki trawę cytrynową, imbir w plasterkach, ostrą paprykę, kolendrę, pieprz, kmin, sos sojowy, oraz sól. Dopełniamy wodą.
      Zupę gotujemy około 2 godzin.
      Wyjmujemy warzywa, można wywar przecedzić, jednak nie jest to konieczne. Doprawiamy jeszcze do smaku sosem sojowym, mirinem, cukrem i solą.
      Makaron gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Tofu podsmażamy, siekamy cebulę, kukurydzę jeśli jest z puszki należny odsączyć gdy jest świeża chwile podgotować. Grzybki też wyławiamy i przygotowujemy do zupy.
      W miskach lub głębokich talerzach układam wszystkie warzywa i grzyby, nalewam wywar, mirin, posypujemy sezamem. Jeżeli macie ochotę możecie dodać ugotowane jajko. Gotowe.

        Smacznego
        Zuzia Nyc

        0 komentarze: